מדי שנה ישראלים רבים בוחרים לעשות רילוקיישן לגרמניה, כלומר העתקת מקום מגורים למדינה אחרת למטרת לימודים, או תעסוקה או לחיות במדינה אחרת. בשנים האחרונות גרמניה מהווה יעד פופולארי לרילוקיישן והערים הנבחרות אליהן ישראלים רבים מעדיפים לעבור הן עיר הבירה ברלין, פרנקפורט ודיסלדורף.

גרמניה היא רפובליקה פדרלית שממוקמת במרכז יבשת אירופה. היא גובלת עם המדינות דנמרק, פולין, צ'כיה, אוסטריה, שוויץ, צרפת, לוקסמבורג, הולנד, בלגיה, הים הצפוני והבלטי ונהרות הדנובה והריין חוצים את שטחה. גרמניה מורכבת מ- 16 מדינות, עיר הבירה שלה היא ברלין והיא מהווה חלק ממדינות האיחוד האירופאי.

בנוסף, היא ידועה כאחת המדינות המובילות בעולם בתעשיות המיכון, הרכב, הפלדה והברזל ומהווה מרכז כלכלי חזק מאוד ואף מרכז מסחרי ותרבותי ידוע בכל העולם. המטבע בו משתמשים בגרמניה הוא האירו ומתגוררים בה מעל ל- 80 מיליון אנשים. אירועים, אנשים ומושגים היסטוריים רבים מקושרים לגרמניה, כמו למשל קרל הגדול, ביסמרק, רפובליקת וויאמר, הנאציזם, החומה שחילקה את גרמניה לחלק המזרחי והמערבי, באך, היינה, גתה, איינשטיין והרשימה עוד ארוכה. כל הנתונים הללו ועוד מובילים ישראלים למדינה זו למטרת רילוקיישן לגרמניה.

רילוקיישן למטרת תעסוקה

יש שמחליטים על רילוקיישן לגרמניה למטרת קידום הקריירה התעסוקתית ואילו אחרים מחליטים על עבודה בגרמניה על מנת לשלב עבודה וחוויה. יש חברות ישראליות להן סניף בגרמניה או לקוח בגרמניה והן שולחות את העובדים הישראלים מטעמם לעבודה בגרמניה ויש אנשים שמחליטים לעבוד אצל מעסיק גרמני.

רוב הישראלים עובדים בתעשיית ההיי טק בגרמניה, תעשיית הרכב ומפעלי ייצור שונים. ההכנסה נאה, התנאים טובים ופעמים רבות העבודה במדינה מערב אירופאית תורמת לקידום הקריירה ומאפשרת חיסכון נאה. אשרת עבודה הינה חובה עבור כל מי שמעוניין לעבוד בגרמניה. (אם אין לכם דרכון של האיחוד האירופאי). אם אתם יודעים באיזו חברה תעבדו, תוכלו להוציא את אשרת העבודה דרך החברה. נכון להיום יש שתי אפשרויות:

  • ויזת עבודה- המעסיק הגרמני ירשום הצהרה ובה הנימוק מדוע הוא מעוניין בעובד ישראלי לעבודה ולא בעובד מקומי ואת כל הנתונים של העובד. בהתאם לכך, יוחלט האם לספק לכם ויזת עבודה.
  • בלו קארד- אנשים בעלי כישורים מתאימים למשרה בתחום ספציפי יכולים להגיש בקשה לאשרת עבודה ומגורים לטווח הארוך. חשוב לקחת בחשבון שיש לצרף לבקשה את כל האסמכתאות הנדרשות.

רילוקיישן למטרת לימודים 

רילוקיישן לגרמניה

גרמניה משופעת במוסדות לימודים וכל אחד יכול לבחור את אותו התחום ואת אותו המסלול בו הוא מעוניין. רמת הלימודים גבוהה ויש מוסדות לימוד בהם ניתן ללמוד גם בשפה האנגלית. ישנם מוסדות פרטיים ויש ציבוריים, כאשר לימודי התואר הראשון הם בחינם במוסדות אקדמאיים ממשלתיים ושכר הלימוד משתנה ממוסד פרטי אחד למשנהו. גרמניה מעודדת סטודנטים זרים ללמוד במדינה ויש ארגונים וגופים רבים מהם ניתן לבקש מלגות קיום. כל מוסד אקדמאי ודרישות הקבלה שלו וכל סטודנט זר מקבל אשרת עבודה למהלך לימודיו.

לא מוותרים על ביטוח

יש דברים מסוימים עליהם אין לוותר בעת רילוקיישן לגרמניה או לכל מדינה אחרת. אחד מהם הוא ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל. חשיבות הכיסוי הרפואי בחו"ל גבוהה.. כל אדם שמעוניין ברילוקיישן צריך לפנות אל חברה בעלת וותק, מוניטין מוצלח, קשרי פעולה עשירים וניסיון רב בכל הקשור לקבלת שירותים רפואיים במדינה בה הוא גר ולמעשה לרכוש ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל, חשוב שהביטוח יעניק מעטפת לשירותים רפואיים החל מביקור אצל רופא וכלה באישפוזים וניתוחים. כלומר חשוב שהביטוח יעניק כיסוי עבור ביקורים אצל רופאים,