מטהרי מים – התמודדות עם תקלות

רוב המערכות לא מכילות אמצעים שמתריעים כאשר מופיעה תקלה. המערכות המתקדמות דווקא כן מתריעות כאשר יש להחליף פילטרים. אך לרוב מדובר בהתרעה שמופיעה באופן אוטומטי לאחר כמה חודשים. המשתמשים במערכת הם אלו שאחראים להתריע על שינויים בטעם המים, זרימת מים נמוכה, ריחות רעים ועוד. מיד כאשר מבחינים בשינויים בפעולת המערכת יש לבחון את הגורמים לכך.

גם כאשר לא מדובר בתקלה משביתה כדאי למהר לבחון את מקור הבעיה. שיבוש בפעילות של המסננים עלול להביא לפגיעה באיכות המים. מטהרי מים מתבססים על מערכת הפעלה מאוד פשוטה, התקלות אינן תכופות. הבעיה במערכת נובעת כמעט תמיד מהצורך בהחלפת מסננים. חשוב להדגיש כי מועד החלפת הפילטרים נקבע בהתאם לשימוש. כאשר צורכים כמות גדולה של מים בכל יום הפילטרים עובדים קשה יותר ונשחקים מהר יותר.

מערכות מים מתקדמות

מה קורה כאשר הפילטרים ישנים?

מטהרי מים ממשיכים לפעול גם כאשר הפילטרים ישנים. אך איכות המים תהיה הרבה פחות טובה. במקרים קיצוניים בהם מצטברת כמות גדולה של לכלוך בתוך הפילטר זרימת המים תהפוך חלשה יותר. החלפת פילטרים בהתאם להוראות היצרן חיונית לשמירה על מים בריאים ונקיים. בכדי לקבל החלטה נבונה מבחינה כלכלית חשוב לבחון אל מול היצרן את תדירות החלפת הפילטרים והעלויות של התהליך.

כיצד מסננים מי שתייה בישראל

השוק מציע לצרכנים הישראלים מבחר גדול של מטהרי מים ושאר פתרונות לשתיית מים נקיים. אלו שלא מעוניינים לתלות את שתיית המים הנקיים במועדי אספקת מכלים של מים מינרליים, בוחרים במתקני טיהור מים. מטהרי מים הם הבחירה הירוקה, מכלי הפלסטיק ובקבוקי המים יוצרים מצבורים עצומים של אשפה. האמצעים הפופולריים ביותר לסינון מים הם : סנן מכני, פחם פעיל, אוסמוזה הפוכה, טיהור מיקרוביאלי.

סנן מכני מונע מעבר של חלקיקים גדולים אל תוך מי השתייה. כמות האבנית במים לא משתנה וכך גם תכולת המתכות שבמים. המים שמספק הסנן המכני מתאימים לשתייה כל עוד מקפידים להחליף את המסננים בהתאם להוראות היצרן. לכלוך אכן מצטבר במערכת ואי אפשר להתחמק מהחלפת המסננים.

פחם פעיל הוא אמצעי נפוץ לסינון מים בכל רחבי העולם. מטהרי מים רבים מתבססים על פחם או משלבים אותו במערכת הסינון. הפחם מרחיק כלור חופשי ושאר חומרים מתוך מטרה למנוע טעמים רעים וריחות לוואי. פחם הוא אחד החומרים היחידים שלא פוגעים באחוזי המינרליים של המים. חשוב לציין כי מטהרי מים שמתבססים רק על פחם מוגבלים ביכולתם להרחיק חיידקים מהמים. הוספת יוני כסף חיונית למלחמה בחיידקים. אם מטהר המים שלכם מתבסס רק על פחם כדאי לברר מול היצרן מה עושים בכדי להילחם בחיידקים.