נושא הדיור הינו קריטי ביותר עבור אנשים רבים בכל רחבי הארץ. אך בתחום גוש דן מדובר בנושא עדין אפילו יותר, משום שמדובר בשאיפה גדולה של אנשים רבים בני מעמד הביניים, שבגלל יוקר הדיור באזור הנחשק ביותר בארץ תוהים האם הם יוכלו אי פעם להתהדר בדירה משלהם.

מדובר בשאלה שמדאיגה בעיקר משפחות, אך גם אנשים יחידים החושבים על העתיד מחפשים דרכים להבטיח שיבה טובה באמצעות השקעות חכמות. לאחרונה עלתה לכותרות תכנית ח500 היכולה לתת תשובות ואפשרויות ריאליות לפחות לחלק מהאנשים. מדובר באופציה ייחודית המתאימה לרוכשים דירה ולמשקיעים כאחד.

המאפיינים העיקריים של תכנית ח500

פיקה ח500

ח500 חולון – תמונה להמחשה בלבד

המאפיין החשוב ביותר של ח500 זו הנגישות שלה לכל סוגי האנשים. זאת למרות שמדובר בפרויקט יוקרתי ביותר שבעבר רק ענקי נדל"ן ואנשים בעלי אמצעים שלרוב האנשים הפשוטים אין גישה אליהם בשום דרך. אך בזכות האפשרויות של הפשרת קרקעות אחרונות שנותרו זמינות באזור גוש דן (קו התפר של העיר ובאזור השרון) נפתח צוהר נדיר וייחודי לתושבי המקום, וספציפית – בפרויקט דרום-מערב חולון.

פרויקט ייחודי זה היוצר את ה"ריאה הירוקה" של אזור המרכז ומאפשר לזכות בדריסת רגל באחד מפרויקטי הנדל"ן החשובים והגדולים שהיו פה בשנים האחרונות. חברת פיקה משווקת קרקעות בפרויקט בגוש 6048 וגם גוש 6752.

האפשרויות שמעניקה התכנית לאנשים שונים

הייחודיות של פרויקט ח500 המובל על ידי חברת פיקה מנוהל על בסיס עקרון ההשקעות הקטנות. תכנית זו מאפשרת לאנשים פרטיים להפוך ליזמים אמיתיים, זאת על ידי רכישה הדרגתית של נכסי נדל"ן. בשלב ראשון נרכשת קרקע הנמצאת בפני אישור תכנית בנייה. רכישה בעיתוי זה מאפשרת לקבל תמורה משמעותית לכסף, משום שברגע שהתכנית מאושרת – ערך הקרקע עולה בצורה משמעותית, והרווח ענקי. ענקי הנדל"ן היו מרוויחים מהתנהלות זו כבר שנים רבות, וכיום האפשרות הזאת נעשתה נגישה גם עבור אנשים "רגילים".

בשלב הבא יש לסגור עסקה עם חברת בנייה שתבצע את תהליך הבנייה עצמו. ניתן לומר שהתוצאה המתקבלת – הדירה, זהו שלם הגדול מסך חלקיו. כלומר השווי של הדירה גבוה בהרבה מהסך של עלות הקרקע ותהליך הבנייה.

מבט לעתיד ורוד יותר עם חברת פיקה

חברת פיקה מנהלת את פרויקט ח500 ומאפשרת למשקיעים פרטיים ליהנות מהפריבילגיות שהיו שמורות בעבר אך ורק לחברות נדל"ן גדולות ומבוססות. אנשים בעלי אמצעים רגילים לגמרי יכולים לרכוש בלי קושי רב – ולהרוויח מכך סכומים נאים.
עם זאת, חשוב לזכור שהממשל והגורמים המדיניים לא תמיד מעוניינים בכך שהדברים יתנהלו בדרך זו, משום שמתקבל אישור של תכנית המתווה, מחיר הקרקעות עולה, וככל שהפער גדול יותר – כך העירייה תרוויח יותר עקב גביית מס ההשבחה. אך בחלון הזדמנויות נדיר יש אפשרות לבצע רכישה של הקרקע ולהיעזר בפרצה בחוק המאפשר לשלם את מס ההשבחה בשלב מאוחר יותר בתהליך פיתוח הפרויקט. בשורה התחתונה, פרויקט זה בדרום-מערב חולון מהווה הזדמנות חסרת תקדים בעולם הנדל"ן הישראלי.