תחום הנדל"ן בישראל הינו אחד היקרים והמורכבים בעולם. ניתן לומר שהשוק הזה כיום מיועד בעיקר לשימוש איש (כלומר, למטרות מגורים בלבד, ולא כמוקד להשקעה). אנשים המחפשים את האפשרות להשקיע את כספם בתחום הנדל"ן על מנת לקבל תשואה נאה לאחר שנתיים-שלוש (ובמקרה הטוב לנוע קדימה לעבר עסקה טובה ומשתלמת יותר) – פונים יותר ויותר לחו"ל. אחד האפשרויות ההשקעה היוקרתיות והמבטיחות כיום – קבוצת רכישה בארה"ב. מהי האפשרות הזאת ומה היא תורמת למשקיעים הפוטנציאליים?

יתרונות וחסרונות של קבוצת רכישה

עסקאות נדלן בחו"ל

היתרון הגדול ביותר, שבקלות הופך גם לחיסרון משמעותי – זה היחסיות. כלומר, ההשקעה של כל אדם הינה יחסית במסגרת קבוצתית. היחסיות משתרעת גם על ההשקעה וגם על התשואות שיתקבלו בשלבים מאוחרים יותר. היתרון הגדול שהסיכון הכלכלי האישי של כל אחד קטן במסגרת רכישה קבוצתית.

חסרון אפשר של השיטה זה היותו של משקיע כבול לאחוז מסוים שניתן לא במסגרת הקבוצה. כמו כן, פעמים רבות אין דרך לצאת מקבוצת ההשקעה לפני שמחליטים באופן קבוצתי למכור את הנכס שנקנה, ובמידה וזה לא קורה ואדם רוצה לצאת מהקבוצה, התמורה לאחוז שלו בעסקה יכולה להיות קטנה בהרבה ממה שהיא שווה בפועל, משום שאחוז אינו שווה ערך לנכס ספציפי (כגון דירה בבניין דירות להשכרה). לכן, ניתן ליהנות מיתרונות רבים של קבוצת רכישה, אך חשוב לא להיות פסיבי ולוודא שכל התהליך נעשה בצורה תקינה ופועל לטובתכם.


השלבים השונים של תהליך רכישת נדל"ן בקבוצה

בכל קבוצת רכישה בארה"ב יש מספר מרכיבים, כאשר אחד החשובים בהם זה יזם ומנהל פרויקט בצד האמריקאי, זה שנמצא במקום, מכיר את הסביבה, יכול להעריך את התשואות העתידיות ועוד. חשוב מאוד לבדוק היטב עם מי אתם עובדים – מה אחוז העסקאות המוצלחות שהוא ניהל, מידת האמינות וההמלצות וכו'.

בשלב הבא, חשוב מאוד לבדוק מספר פעמים את החוזה שעליו חותמים כל חברי הקבוצה. יש לבדוק את אפשרויות היציאה מהקבוצה והסכומים שמקבל כל משקיע במקרה זה, את התשואה שעליה מתחייב מנהל הפרויקט והיזם בצד האמריקאי (הנכונות לחתום על סעיף כזה מעידה על ביטחונו של היזם בנכס שכולכם רוכשים).

השלב השלישי יהיה הליך הכנת הנכס להשכרה ו\או מכירה במחיר גבוה יותר.

סיכונים שכדאי לקחת בחשבון

כפי שכבר נאמר, כל יתרון טומן בחובו גם סיכון מסוים, לכן חשוב מאוד לבדוק את כל האפשרויות שלכם, על מנת לקבל את התנאים האטרקטיביים ביותר, למשל במסגרת קבוצת רכישה בחברה אינטו. כאשר מתבצעת רכישה קבוצתית עם ניהול מקצועי בשני הקצוות (בישראל ובארה"ב), הסיכונים פוחתים. כאשר אתם משתפים פעולה עם חברות מבוססות וידועות בשוק, אתם גם יכולים להיות בטוחים שמדובר בהשקעה בטוחה ומשתלמת, ושהכסף שלכם יאפשר לכם להרוויח עוד ועוד ולשפר את מצבכם הכלכלי באמצעות ההזדמנות העסקית החדשה והמשתלמת – רכישת נדל"ן בחו"ל במסגרת קבוצתית מניבה ובטוחה.