כל אדם המבקש ליטול משכנתא לרכישת דירה, מגלה במהרה כי מדובר בשוק נרחב ותוסס ובו כמה וכמה שחקני ונתוני מפתח, כגון: הסוגים השונים של המשכנתאות,אפשרויות ההצמדה, הריביות השונות וכולי. אם כן, מהי בעצם משכנתא? משכנתא היא למעשה התחייבות כלכלית משמעותית אותה לוקחים על עצמם תושבים רבים במדינת ישראל,ככלי עזר מחייב לרוב,על מנת לרכוש דירה.

טרם כניסתכם אל התחייבות הכלכלית הזו,יהיה עליכם לאתר את המשכנתא הנוחה והטובה ביותר לצרכיכם. זאת תוכלו לעשות תוך ביצוע השוואת משכנתאות בין כל הגורמים הפיננסים השונים אשר מאפשרים את קבלתה, בין אם באופן עצמאי,או בסיועו של יועץ משכנתאות מקצועי.

השוואת משכנתא – בין אלו גופים?

בעבר התחום של המשכנתאות היה מצוי אך ורק בבעלותם של הבנקים אך לאחר הרפורמה המשמעותית של ועדת בכר הרי שכיום ניתנת האפשרות לקבל משכנתאות מכל מיני גופים פיננסים אחרים, כמו למשל: בנקים למשכנתאות,יועצי משכנתאות,חברות ביטוח וכו'.

על מנת לבצע השוואת משכנתאות נכונה יש לפנות אל כל אחד מהגופים הללו אשר מציע משכנתאות,לקחת את התוכנית שמציעים ולהשוואות אותה עם העצות האחרות שנלקחו.

מהי המטרה שלכם בלקיחת משכנתא?

לכל אחד מלוקחי הלוואת המשכנתא יש מטרה מסויימת,למשל: רכישת דירה, שיפוץ הדירה,מיחזור המשכנתא וכו'. חשוב לזכור שבתוך כל המטרות הללו טמונה המטרה העיקרית והיא בסופו של דבר למצוא משכנתא שהכי תתאים לכם בתנאים הטובים ביותר עבורכם,כמו לדוגמא: משכנתא בעלת ריבית נמוכה בהיקף של מימון מתאים בלוויית תוכנית ביטוח של המשכנתא המתאימה.

בנוסף, גם בחירת תמהיל נכון הכולל הסתכלות על יכולות ההחזר החודשיות שלכם,מקום עבודתכם,השכלתכם ועוד.

השוואת משכנתאות באמצעות השוואת ריביות

חשוב מאוד להבין שכאשר מדובר בהשוואה מסוג השוואת משכנתאות, מדובר בהשוואה על פי מספר קריטריונים.לרוב מדובר בהשוואה בין ריביות של משכנתאות דומות פחות או יותר.

לאילו קריטריונים חשוב לשים לב בעת לקיחת משכנתא?

כדאי מאוד לשים לב ולהתעקש לקבל תנאים טובים בעיקר לפי הקריטריונים הבאים:

* הצמדה

* ריביות

* הכללה של נקודות היציאה בתוכנית המשכנתא ובנוסף גם המועד שלהם ותדירותן.

חשוב לדעת שנקודות היציאה חשובות מאוד בכדי להצליח לאפשר פירעון מוקדם של המשכנתא במקרים והמלווים אכן יכולים לבצע פירעון זה באמצעות מחזור המשכנתא או באמצעות צבירת הון עצמי.